Na czym polega niedoczynność tarczycy?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niedoczynność tarczycy to jedna chorób, które od jakiegoś czasu wyraźnie zaznaczają swoje istnienie w przestrzeni społecznej czy internetowej. Niestety, wiele osób, nawet cierpiących z powodu niedoczynności tarczycy, wciąż nie wie, na czym ona polega. W czasach dezinformacji i ogromu niesprawdzonych danych, pojawiających się w mediach, warto uważnie weryfikować wszystko, co trafia do Twojej przestrzeni.

Najogólniej o niedoczynności tarczycy

Czym jest tarczyca? To niewielki gruczoł, umieszczony nieco powyżej miejsca, w którym szyja łączy się z tułowiem. Jest usytuowany przed tchawicą i odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które pełnią bardzo ważną rolę w regulacji fizjologii ludzkiego organizmu. Są to T3 (trójjodotyronina), T4 (tyroksyna) oraz kalcytonina. Hormony te w dużej mierze sterują przemianą materii i metabolizmem, a za ich produkcję i uwalnianie odpowiada TSH, czyli inny hormon, produkowany przez przysadkę mózgową. Niedoczynność tarczycy to niezdolność tego gruczołu do produkcji wystarczającej ilości hormonów. Może to wynikać z nieodczytywania przez nią informacji wysyłanych przez organizm (braku reakcji na TSH) czy uszkodzenia gruczołu lub upośledzenia jego pracy, co uniemożliwia mu produkcję hormonów. Niezależnie od tego, jaka jest pierwotna przyczyna niedoczynności, skutkuje ona poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i powinna zostać jak najszybciej wykryta, tak, byś mógł rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Podobnie jak wiele innych chorób, niedoczynność tarczycy postępuje stopniowo i z tego powodu wyróżnia się dwa jej typy. Pierwszy to subkliniczna niedoczynność tarczycy, nazywana także utajnioną. Ten typ niedoczynności daje bardzo łagodne objawy, które często są trudne do zauważenia. Z tego powodu nawet, jeśli nie widzisz u siebie typowych, ciężkich objawów klinicznej niedoczynności tarczycy, warto robić regularne badania kontrolne. Do objawów utajnionej niedoczynności tarczycy należą obniżenie nastroju, zmęczenie i depresja. Jeżeli obserwujesz je u siebie, skontaktuj się z lekarzem – nawet jeśli ich przyczyną nie jest dysfunkcja tarczycy, powinieneś dowiedzieć się, jakie może być podłoże Twojego stanu. Kliniczna niedoczynność tarczycy (nazywana również pełnoobjawową) jest dużo bardziej charakterystyczna i cechują ją na przykład przyrost masy ciała, zaparcia, sztywność mięśni, duszności, bolesność stawów, problemy z utrzymaniem ciąży, spadek libibo, trudność z koncentracją, uczucie zimna czy osłabiona pamięć. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie te objawy muszą wystąpić przy każdym przypadku. Niezależnie od ilości i uciążliwości występujących u Ciebie problemów zdrowotnych, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci ustalić Twój stan zdrowia i dobierze odpowiednie leczenie.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to w wielu przypadkach choroba przewlekła, z którą nie da się wygrać. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej kontrolować i pozbyć się uciążliwych objawów. W większości przypadków, po stwierdzeniu niedoczynności tarczycy, lekarze przepisują lewotyroksynę, którą pacjenci przyjmują do końca życia. Lewotyroksyna uzupełnia braki hormonalne organizmu, którego tarczyca nie jest zdolna do wytwarzania niezbędnych substancji. Czasami jednak niedoczynność nie wynika z niezdolności gruczołu do wytwarzania hormonów, ale niedoboru jodu w organizmie – w takim przypadku mogą pomóc suplementy diety. Interesująca jest również zależność niedoczynność tarczycy a alkohol, a konkretnie: niedoczynność tarczycy a resweratrol zawarty w czerwonym winie. Badania wykazały, że spożywanie umiarkowanych ilości czerwonego wina może powstrzymać rozwój niedoczynności tarczycy. Warto również zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jeżeli choroba jest odpowiedzialna za niekorzystne efekty w Twoim życiu – na przykład przybranie na wadze, pogorszenie się stanu zdrowia, skóry, włosów lub zębów – nie bój się zainwestować w zabiegi, które pomogą Ci wrócić do zadowalającego samopoczucia. Skorzystaj z pomocy dietetyka, zainteresuj się pielęgnacją skóry lub udaj się do dermatologa albo skorzystaj z oferty stomatologicznej takiej jak licówki koszalin. Problemy z samoakceptacją mogą znacząco pogorszyć Twój nastrój i dlatego warto korzystać z terapii i pomocy psychologicznej, jeżeli czujesz, że Twoje samopoczucie nie jest na zadowalającym poziomie lub mierzysz się z problemami natury psychicznej.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prawdy i mity o cudzie suplementacji – webinar z Jakubem Mauriczem
/
Prawdy i mity o cudzie suplementacji – webinar z Jakubem Mauriczem
Weź udział w spotkaniu z ekspertem i dowiedz się wszystkiego na temat prawidłowej suplementacji!
Jakie akcesoria wykorzystać do stymulacji zmysłów dziecka?
/
Jakie akcesoria wykorzystać do stymulacji zmysłów dziecka?
Stymulacja zmysłów jest niezwykle ważna w rozwoju każdego dziecka, ponieważ stanowi podstawę dla zyskiwania nowych umiejętności oraz poznawania świata.
Czy warto kupić planer ślubny?
/
Czy warto kupić planer ślubny?
Ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej osoby. Urządzenie takiej imprezy wymaga odpowiedniej organizacji: zabookowania sali, wynajęcia fotografa, a przede wszystkim znalezienia tej jedynej sukni, która pozwoli poczuć się Pannie Młodej wyjątkowo i pięknie.