Artykuł sponsorowany
W czasach, kiedy technologia rozwija się każdego dnia i coraz więcej procesów jest automatyzowanych, ogromnego znaczenia nabrał zawód programisty. Ty także chcesz nim zostać? Dowiedz się, od czego zacząć naukę programowania, aby zostać profesjonalnym programistą.
Czym konkretnie zajmuje się programista? Pod definicją programowania kryje się nic innego jak tworzenie ciągu operacji, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu w takiej postaci, by była ona zaakceptowana przez komputer. O programowaniu często mówi się też, że jest to abstrakcyjne podejście do rozwiązywania konkretnego problemu.
Dlaczego warto zacząć uczyć się programowania? Oczywistym powodem jest postępująca z dnia na dzień cyfryzacja, która potrzebuje wyspecjalizowanej kadry programistów. Należy pamiętać, że świat technologii i IT to obecnie najprężniej rozwijający się obszar, który oferuje najbardziej stabilne i świetne płatne posady.
Jeśli chcesz zacząć naukę programowania, możesz zdecydować się na różne ścieżki: naukę na własną rękę w domu, studia informatyczne lub zorganizowane kursy czy też tak zwane boot campy programistyczne.
Warto jednak mieć na uwadze, że nauka na własną rękę jest polecana raczej osobom, które mają już jakieś umiejętności informatyczne oraz rozwinięte umiejętności matematyczno-logiczne.
Jeśli szukasz ciekawych kursów, poradników i książek dla programistów, to koniecznie zajrzyj na stronę sklepu internetowego Botland.
Na początku swojej przygody z nauką programowania warto zapoznać się przede wszystkim z pojęciem języków programowania. Istnieją bowiem setki języków i wariantów programowania, a także kierunków wykorzystania umiejętności kodowania.
Jeśli planujesz pracę bezpośrednio z klientem, chcesz tworzyć konkretne projekty oraz od razu widzieć efekty swojego kodowania, to najlepszym wyborem będzie JavaScript lub CSS. Są to obecnie dwa najpopularniejsze języki wykorzystywane przez programistów.
Jeżeli natomiast bliżej Ci do analizy danych oraz cechujesz się ogromną skrupulatnością i logicznym myśleniem, to dobrą propozycją dla Ciebie będzie nauka języka Python. Praca w nim opiera się bowiem w dużej mierze na tworzeniu algorytmów.
Dla fanów gier oraz ich tworzenia przystosowany jest natomiast język C++ lub C#. Jest to rzadko wybierany język przez osoby początkujące, ale jeśli lubisz prawdziwe wyzwania i chcesz zaprogramować własną grę, to warto spróbować.
Fot.: Christina Morillo/pexels.com