Popularność yerba mate sprzyja głębszemu zastanowieniu się nad właściwościami tego napoju. Chociaż ma zarówno zalety, jak i wady, to przede wszystkim postrzega się go jako napój leczniczy o bardzo wysokich właściwościach pobudzających. Co jeszcze warto wiedzieć o produkcie i tradycji rodem z Ameryki Południowej?
Europejczycy zaczerpnęli tradycję picia yerba mate od Indian z Ameryki Południowej. Stało się to w XVIII w., gdy jezuiccy misjonarze dotarli do Guarani, których ulubioną używką było picie naparu z suszu ostrokrzewu paragwajskiego – właściwego yerba mate. Niektórzy widzieli w nim alternatywę dla wywodzącej się z Azji herbaty. Za ojczyznę napoju uchodzą trzy kraje Ameryki Południowej: Argentyna, Brazylia i Paragwaj. Czasem zalicza się też Urugwaj. Największe plantacje ostrokrzewu znajdują się w argentyńskim stanie Misiones.
Yerba mate docenia się za właściwości pobudzające, ale na tym nie kończą się zalety picia tego napoju. Co jeszcze wnosi do naszej diety? Przede wszystkim dostarczamy organizmowi dużych ilości witamin z grupy B i witaminę C. Yerba mate pobudza krążenie, co sprawia, że można ją pić w każdym wieku. Witalność i dodatkowe siły do działania, które daje nam ten napój, idą w parze ze wspomaganiem procesu odchudzania. Dzięki niej mamy uczucie sytości, i dzięki temu mija nam ochota na słodkie i słone przekąski. Yerba ogranicza przyswajanie tłuszczu przez komórki tłuszczowe, nawadnia organizm i ma właściwości moczopędnie.
Czy yerba mate jest lepszym sposobem na pobudzanie organizmu, niż kawa i napoje energetyczne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać ilości kofeiny, którą zawierają te trzy produkty. Najwięcej pobudzającej substancji ma kawa, mniejszą zawartość kofeiny mają napoje energetyczne, najmniejszą zaś yerba mate. Okazuje się jednak, że nie tylko zawartość kofeiny ma istotny wpływ na pobudzenie organizmu. Yerba ma tę przewagę, że energia jest z niej uwalniana stopniowo, nie zaś w postaci bomby energetycznej, jak w napojach energetycznych. W przypadku yerby trudniej o uzależnienie od kofeiny lub cukru.
Napoje energetyczne zawierają dużą ilość niezdrowego cukru i sztucznych barwników. Kawa zaś wypłukuje magnez z organizmu, powoduje problemy ze snem i układem pokarmowym. Co z yerba mate? Z pewnością nie wypłukuje minerałów z organizmu, ale je dostarcza. Ma właściwości antyoksydacyjne, chroni przed nowotworami i zwiększa odporność. Poprawia też kondycję skóry i włosów. Yerba mate wydaje się więc być najlepszym wyjściem.
Kto nie powinien pić yerba mate? Przede wszystkim nie jest to dobry napój dla dzieci przez zawartość kofeiny. Yerba mate nie jest też dobrym wyborem dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Niekoniecznie chodzi o całkowite odstawienie tego napoju, ale trzeba go dawkować bardzo rozważnie. Warto dodać, że nad jej piciem mogą też zastanowić się osoby cierpiące na nadciśnienie, ponieważ ma ona właściwości regulujące. Kawa w takich sytuacjach jest wykluczana z diety.
Yerba mate ma dużo cennych właściwości, dlatego warto rozważyć jej wprowadzenie do diety.
Fot. wyncel/Pixabay