Czym jest bezdech senny?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Obturacyjny bezdech senny to poważna choroba, której skutki mogą być nieodwracalne. Dowiedz się, na czym dokładnie polega bezdech senny, jakie są jego najczęstsze objawy oraz przyczyny, a także jak przebiega leczenie.

Obturacyjny bezdech senny – czym dokładnie jest?

Obturacyjny bezdech senny, jak sama nazwa wskazuje, to choroba objawiająca się wielokrotnymi zatrzymaniami oddechu, czyli bezdechami, podczas snu. Może się on także objawiać tak zwaną hiperwentylacją, czyli mocnym spłyceniem oddechu. Do takiego stanu dochodzi w tym przypadku mimo prawidłowej pracy mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Choroba ta jest wyjątkowo szkodliwa, ponieważ w ciągu jednej nocy do bezdechu może dojść nawet kilkadziesiąt razy, co niesie za sobą przykre skutki.

Jakie dodatkowe objawy można zaobserwować u pacjentów chorych na bezdech senny? Przede wszystkim zaliczamy do nich objawy, które również występują w nocy. Są to między innymi: chrapanie, często głośne, zwiększona aktywność podczas snu, na przykład nadmierne wiercenie się, nadmierna potliwość, suchość w jami ustnej, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej oraz problemy z zasypianiem. Objawy i następstwa bezdechu można zaobserwować również za dnia. Zaliczamy do nich: nadmierną senność, bóle głowy, zwłaszcza te występujące o poranku oraz zaburzenia pamięci i koncentracji.

Przyczyny bezdechu sennego

Jakie są jednak przyczyny występowania obturacyjnego bezdechu sennego? Wszelakie bezdechy oraz epizody hiperwentylacji spowodowane są zwężeniem lub zamknięciem światła dróg oddechowych na poziomie gardła. Należy pamiętać, że jest to odcinek składający się jedynie z mięśni. Dlatego też, jeśli mięśnie te będą wykonywały nadmierną pracę i zbyt mocno się zacisną, może dojść do bezdechu, ponieważ powietrze nie będzie w stanie dopłynąć do płuc. 

Warto także zauważyć, że na bezdech najczęściej chorują mężczyźni po 40 roku życia oraz kobiety po menopauzie. Ponadto na bezdechy senne narażone są osoby z otyłością, ponieważ nadmierna tkanka tłuszczowa w obrębie szyi uciska gardło. Ryzyko bezdechu występuje również u osób z krzywą przegrodą nosową, przerostem migdałków, niedoczynnością tarczycy, akromegalią oraz nieprawidłowościami w budowie twarzoczaszki.

Leczenie bezdechu sennego

Bezdech senny można leczyć na wiele sposobów. Najpopularniejszym, a zarazem najskuteczniejszym z nich jest CPAP, czyli continuous positive airway pressure, co z języka angielskiego oznacza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Do leczenia wykorzystywany jest więc specjalistyczny aparat do bezdechu sennego oraz maska CPAP. Dzięki temu urządzeniu pacjent jest w stanie oddychać swobodnie przez całą noc. Warto także pamiętać, że w leczeniu bezdechu pomocne będą z pewnością zdrowe zmiany w stylu życia.

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sztuka powolnego życia: jak czerpać radość z codziennych chwil
/
Sztuka powolnego życia: jak czerpać radość z codziennych chwil
Odkryj sposoby na czerpanie radości z codzienności dzięki praktyce życzliwości, docenianiu małych rzeczy i koncentracji na teraźniejszości.
Jak budować zdrowe nawyki emocjonalne w codziennym życiu
/
Jak budować zdrowe nawyki emocjonalne w codziennym życiu
Dowiedz się, jak promować zdrowe nawyki emocjonalne w swoim życiu, zwiększając swoje samopoczucie, zdrowie mentalne i relacje interpersonalne.
Nawyki ludzi sukcesu, które warto wprowadzić do swojego życia
/
Nawyki ludzi sukcesu, które warto wprowadzić do swojego życia
Zapoznaj się z uniwersalnymi radami, aby dobrze żyć. Sprawdź, czy przestrzegasz tych prostych zasad!