Coaching to niewątpliwie przydatne narzędzie w organizacji, ale budzi on także kontrowersje. Z tego powodu warto powoływać się na tych coachów i mówców motywacyjnych, którzy cieszą się w branży zasłużonym poważaniem. Wypowiedzi których postaci warto śledzić? Oto kilka przykładów z rodzimego podwórka.
Założyciel Instytutu Kognitywistyki, wykładowca, coach i mentor. Twórca programu coachingowego European Quality Award. Prowadził swoje zajęcia także na kilku uczelniach wyższych – w tym na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Leona Koźmińskiego i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor książek, w tym podręcznika „Coaching i mentoring w praktyce”. Pomiędzy 2009 a 2012 rokiem był prezesem European Mentoring and Coaching Council Poland. Od ponad dwudziestu lat aktywny w branży szkoleń dla biznesu.
Właścicielka Szkoły Coachingu Lilianna Kupaj, również autorka i trener programu wykładanego w tejże instytucji. Jej specjalizacjami są coaching edukacyjny, life’owy i biznesowy. Członkini Izby Coachingu, mentor i wykładowczyni akademicka, która jest uznawana za prekursorkę coachingu edukacyjnego w Polsce. Niektóre z jej książek są bardzo przydatne i inspirujące w pracy nauczyciela – choćby „Kompetencje coachingowe w pracy nauczycieli. Jak rozwijać potencjał ucznia w szkole” i „Kompetencje trenerskie w pracy nauczyciela. Jak zmotywować ucznia do nauki”. Wspieranie klientów w odkrywaniu ich talentów i potencjału uważa za swoją pasję.
Akredytowany coach (ICF, Izba Coachingu), który doświadczenie zbierał dzięki nauce u znanych coachów w Polsce i poza granicami kraju. Zajmuje się coachingiem indywidualnym – pracuje w szczególności z osobami, które czeka w życiu poważna zmiana. Chodzi między innymi o trudności związane ze zmianą pracy czy rozwojem firmy. Współpracował z wieloma uczelniami wyższymi, choćby ze Szkołą Wyższą Handlową, Akademią Leona Koźmińskiego i Uniwersytetem Łódzkim.
Od 2009 roku rozwija firmę Life Architect, która zajmuje się tworzeniem kursów wideo dotyczących inteligencji emocjonalnej i kompetencji psychospołecznych. Od 2016 roku w ramach Fundacji Świadoma Edukacja proponuje promowanie alternatywnych form edukacji. W tym samym roku wydał książkę „Insight. Droga do mentalnej świadomości”. Pozycja sprzedała się w przeszło 16 tysiącach egzemplarzy. Od 2017 r. prowadzi warsztaty z inteligencji emocjonalnej dla dzieci.
Chyba najbardziej znany polski mówca motywacyjny, ale także coach. Autor ponad dwudziestu książek, doktor trzech dyscyplin naukowych z wieloletnim doświadczeniem. Niezwykle popularny w mediach społecznościowych, ale też kontrowersyjny. Wiele osób zwraca uwagę na to, że Mateusz Grzesiak stara się doradzać ludziom w bardzo dużej liczbie dziedzin, co budzi wątpliwości.
Doktor filozofii, coach i trener z doświadczeniem naukowym i menedżerskim w administracji państwowej i sektorze prywatnym. Członek Polskiej Izby Coachingu. W swojej praktyce coacha pracuje zarówno z początkującymi menedżerami, jak i z liderami chcącymi się dalej doskonalić. Działa też w zakresie life coachingu – specjalizuje się w pracy z osobami przeżywającymi wypalenie zawodowe czy mającymi trudności z długotrwałym stresem. Prowadzi zajęcia w Akademii Psychologii i Przywództwa oraz na UMCS w Lublinie. Tłumaczy też książki z języka francuskiego.
Coach i trener biznesu, który specjalizuje się w pracy z młodymi menedżerami. Może się pochwalić ponad 1100 godzinami sesji coachingowych w ciągu 30-letniego doświadczenia biznesowego. Współpracował zarówno z małymi i średnimi firmami, jak i z międzynarodowymi korporacjami. Jest członkiem Izby Coachingu i International Coach Federation. Właściciel i założyciel firm prowadzących doradztwo biznesowe.
Fot. Cottonbro/Pexels