Nowoczesna strona internetowa – jakie są jej niezbędne wyróżniki?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Co to znaczy, że strona internetowa jest nowoczesna? Jak to rozumieć? Tego typu witrynę można opisać przede wszystkim jako funkcjonalną, czyli wygodną i prostą w obsłudze przez użytkowników. Opuszczenie jednej strony internetowej i przejście do kolejnej nie wymaga najmniejszego wysiłku. W związku z tym użytkownik szybko opuści witrynę, która sprawia mu problemy i odwiedzi tę dopasowaną do siebie. Jeśli chcesz poznać cechy, bez których trudno określić daną stronę jako nowoczesną, zapoznaj się z naszym artykułem!

Intuicyjna nawigacja

Nawigacja na nowoczesnej stronie internetowej cechuje się przejrzystością i logicznym układem. Dzięki temu użytkownicy w szybki i prosty sposób odnajdują szukane informacje, nie zastanawiając się nad tym, w jakim dokładnie miejscu mieszczą się interesujące ich dane. Menu nawigacyjne zawiera natomiast precyzyjnie opisane kategorie i podkategorie, a wszelkie przyciski są jasno oznaczone. Cały projekt strony charakteryzuje się intuicyjnością i nie posiada zbędnych elementów utrudniających użytkownikom poruszanie się po witrynie. W związku z tym odwiedzający nie tylko chętniej i dłużej zostają na stronie, lecz także na nią wracają, ponieważ pozytywnie im się ona kojarzy. 

Estetyczny design

Witryna powinna również prezentować się atrakcyjnie pod względem wizualnym – musi zostać  przemyślana w kwestii estetyki i spójnego przedstawienia wszystkich, nawet najmniejszych detali. Projekt nie powinien zawierać zbędnych elementów, które rozpraszają i niszczą przyjazny odbiór strony. Kolorystyka, czcionki, grafiki i zdjęcia muszą tworzyć przejrzyście się prezentującą witrynę. 

Fot.: Miguel Á. Padriñán/pexels.com

Szybkie ładowanie 

Strona, która szybko się wczytuje, pozytywnie wpływa zarówno na doświadczenie użytkownika, jak i na pozycję witryny w wyszukiwarce. Internauta nie musi długo czekać na załadowanie strony internetowej i znalezienie interesujących go informacji. Szybkie ładowanie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że użytkownik zostanie na stronie oraz ponownie odwiedzi witrynę. Czas wczytywania się strony należy do czynników rankingowych wyszukiwarki – im szybciej witryna się wczytuje, tym wyższą pozycję w Google może osiągnąć. 

Ochrona przed atakami

Nowoczesna strona internetowa to również taka, która jest chroniona przed różnego typu atakami, takimi jak SQL injection, phishing czy DDoS. Dane użytkowników, czyli hasła, numery kart kredytowych i adresy mailowe, także powinny podlegać zabezpieczeniu przed ujawnieniem nieuprawnionym osobom. Do tego rodzaju ochrony stosuje się takie metody jak: 

certyfikaty SSL szyfrujące dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem,

Firewall blokujący nieautoryzowane połączenia,

ochrona przed SQL injection i innymi metodami ataków,

weryfikacja uwierzytelnienia zwiększająca bezpieczeństwo logowania,

regularne aktualizacje zabezpieczeń, procedur bezpieczeństwa i oprogramowania.

Wsparcie dla różnych przeglądarek 

Witryna powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, by prawidłowo działała na różnych przeglądarkach. Dzięki temu użytkownik bez względu na to, z jakiego rodzaju przeglądarki korzysta, będzie miał możliwość komfortowego przeglądania treści. Powinno być możliwe wyświetlanie strony zarówno w Google Chrome, jak i Mozilli Firefox, Safari czy Microsoft Edge. 

Responsywność

Nowoczesna strona internetowa powinna wyróżniać się również responsywnością, czyli automatycznym dopasowywaniem się do wymiarów okna używanego urządzenia – laptopa, tabletu czy smartfona. Warto również umożliwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie ze strony internetowej, stosując w tym celu odpowiednie technologie. 

Interaktywność

W witrynie warto również postawić na interaktywność, czyli wprowadzić elementy, które pozwalają użytkownikom na reakcje. W ten sposób odbiorca zyskuje możliwość skomentowania treści i skontaktowania się z firmą. Przyczynia się to do zwiększenia poczucia zaangażowania. Do akcji może zachęcać formularz kontaktowy, ikona społecznościowa lub chat. Oczywiście cech wyróżniających nowoczesne strony można wymienić znacznie więcej. Tym bardziej, że projektowanie witryn to dziedzina, która wciąż i dość dynamicznie się rozwija. Jeśli chcesz, by Twoja strona internetowa była nowoczesna, zadzwoń lub napisz e-maila do agencji marketingowej IBIF https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe.

Zdjęcie główne: John Schnobrich/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Whiskey irlandzka – jakie są jej gatunki? W jaki sposób różni się od szkockiej?
/
Whiskey irlandzka – jakie są jej gatunki? W jaki sposób różni się od szkockiej?
Mówi się, że najlepsza whisky pochodzi ze Szkocji. Ma w końcu bogatą historię i tradycję, z której znana jest ludziom na całym świecie. Wielu ekspertów twierdzi, że smaku szkockiej whisky w żaden sposób nie da się podrobić.
Różnorodność kształtów i wzorów zniczy na grobach
/
Różnorodność kształtów i wzorów zniczy na grobach
Różnorodność kształtów i wzorów zniczy na grobach: Wyraz indywidualności i kulturowej tożsamości.
Jak walczyć z samotnością w miastach? To rozwiązanie może w tym pomóc
/
Jak walczyć z samotnością w miastach? To rozwiązanie może w tym pomóc
Jest wskazywana jako jeden z głównych problemów współczesnego świata. W USA zmaga się z nią aż 73% ludzi w przedziale 18-22 lat. W Polsce dotyka ona co czwartego dorosłego Polaka. O czym mowa? O chorobie XXI wieku, która nazywa się: samotność.