Niezwykły urok Mołdawii

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mołdawia jest obecnie jednym z najciekawszych kierunków turystycznych w Europie. Przez lata niedoceniana, zachowała swój unikatowy, dziewiczy charakter.  Pokazała się jako kraj o wielkich możliwościach, z doskonałą, regionalną kuchnią i otwartymi mieszkańcami, którzy chętnie goszczą u siebie podróżnych. Choć Mołdawia nie posiada dostępu do morza, z łatwością wynagradza to zielonymi równinami porastającymi kraj.

Od czego rozpocząć podróż po Mołdawii?

Ze względu na to, iż baza turystyczna w kraju dopiero się rozwija Mołdawia wakacje najlepiej rozpocząć w Kiszyniowie. Miasto założone w XV wieku utraciło wiele ze swoich zabytków w czasie II wojny światowej i trzęsień ziemi, które w przeszłości często nawiedzały ten region. Dziś miasto wypełnione jest sowiecką i brutalistyczną architekturą. Ulice na planie szachownicy sprawiają, iż centrum miasta jest doskonale skomunikowane z obrzeżami, które porastają stare drzewostany. Wędrując po mieście, warto skierować się w stronę Cerkwi św. Haralampiusza, Katedry Rzymskokatolickiej Opatrzności Bożej, a także Łuku Tryumfalnego i Narodowego Muzeum Sztuki.

Fot. Mesut Toker/Pixabay

Mołdawskie złoto

Tradycja picia wina sięga w Mołdawii ponad dwóch tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że mołdawskie wina zdobywają najbardziej prestiżowe nagrody na międzynarodowych targach wina. Szacuje się, że w branży winiarskiej zatrudnionych jest nawet 20% mieszkańców tego kraju. Ciekawostką jest, iż w Mołdawii wino zaliczane jest do produktów spożywczych, a nie jak w większości europejskich krajów do alkoholi.

Wędrując po kraju, warto zatrzymać się w jednej z  winnic. Możliwość kosztowania tego znakomitego trunku w jednej z setek przepastnych piwnic dostarczy niezapomnianych przeżyć . Jedna z firm Cricova, swoje wyroby leżakuje w piwnicach liczących 120 kilometrów długości i ponad 100 głębokości.

Stary Orgiejów

Stary Orgiejów to niezwykły kompleks historyczno-archeologiczny położony zaledwie godzinę drogi od Kiszyniowa. Znajdziemy tu wykute w skale monastyry i mnisie cele, których wiek datowany jest na XIII stulecie. Pomimo iż wciąż zamieszkiwane są przez garstkę mnichów, udostępniono je dla zwiedzających. Odludna okolica sprzyja kontemplacji i wyciszeniu.

Twierdza w Sorokach

Pradawna kamienna Twierdza w Sorokach stała się jednym z symboli kraju. Górująca nad prawym brzegiem Dniestru konstrukcja w XVII wieku została zajęta przez polskie wojsko pod dowództwem Stanisława Druszkiewicza, które odparło atak ze strony Turków.  Dziś ze szczytów murów rozpościerają się najlepsze widoki na Dniestr i okolicę.

Terytorium Autonomicznej Gagauzji

 Terytorium Autonomicznej Gagauzji zamieszkiwane jest przez grupę etniczną, która według badań jest potomkiem średniowiecznych plemion tureckich. Przyjeżdżając tutaj możemy poznać nie tylko ich historię, ale i obyczaje oraz tradycje. Co ciekawe mieszkańcy Gagauzji posiadają własny hymn, godło i flagę, a także parlament i uniwersytet. Rejon ten charakteryzują malutkie wioski rozsiane po okolicy. W każdej z nich znajdują się kolorowe, tradycyjne domostwa ze zdobionymi ścianami i oryginalnymi dachami. W Gagauzji przy kieliszku domowego wina możemy skosztować najlepszych mołdawskich dań. Przygotowywane na miejscu z produktów pochodzących  z niewielkich gospodarstw odznaczają się niezrównanym smakiem i aromatem. Przekraczając bramy pobliskiej miejscowości Besalma kup bilet i wstąp do interesującego Muzeum Historii i Etnografii Gagauzów. Mołdawia wycieczka ze względów praktycznych warto zakończyć w znanym już Kiszyniowie.

Mołdawia daje przybyłym duże możliwości zwiedzania. W zależności od indywidualnych preferencji kraj można zwiedzić zarówno samochodem, jak i rowerem. Odważniejsi preferujący podróż autostopem z pewnością nie będą narzekać na liczbę osób oferujących pomoc. Mołdawianie są niezwykle mili i gościnni. Z tego względu warto pamiętać, iż zaproszenie na obiad może zakończyć się późną kolacją jedzoną przy blasku gwiazd i kieliszku miejscowego wina.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak radzić sobie ze stresem w pandemii? Spotkanie online z psychoterapeutką Adrianą Klos
/
Jak radzić sobie ze stresem w pandemii? Spotkanie online z psychoterapeutką Adrianą Klos
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o zdrowie psychiczne swoje i najbliższych w czasie pandemii
Dlaczego męska joga staje się coraz bardziej popularna?
/
Dlaczego męska joga staje się coraz bardziej popularna?
Joga działa korzystnie na ciało, kojąco na umysł, a przy tym uczy nawiązywania relacji społecznych.
Dlaczego warto się rozciągać? Rozmowa z instruktorką Karoliną Rabiegą
/
Dlaczego warto się rozciągać? Rozmowa z instruktorką Karoliną Rabiegą
Sprawdź, co na temat zalet stretchingu sądzi doświadczony ekspert.