Jak być asertywnym w pracy?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Asertywność to jedna z umiejętności, którą zdobywa się wraz z wiekiem i doświadczeniem, szczególnie w pracy. Jak nauczyć się odmawiać w miejscu pracy?

Dlaczego warto być asertywnym w pracy? 

Pozornie może się wydawać, że odmawianie przełożonym czy kolegom z pracy może działać na naszą niekorzyść, ale przeprowadzone badania tego nie dowodzą. Okazue się, że asertywność to jedna z umiejętności, która jest pożądana przez pracodawców. Z czego wynika taka tendencja? Zasada jest prosta. 

Asertywność często wiąże się z inteligencją emocjonalną, umiejętnością społeczną, która pomaga w budowaniu relacji międzyludzkich. Cecha  ta zatem pozwala budować zdrowe relacje interpersonalne ze współpracownikami, ułatwia wyznaczanie granic i pomaga w nabraniu wzajemnego zaufania. Co ciekawe, umiejętność odmawiania sprawia, że pracownik może być jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju firmy czy projektu. Obrona własnego zdania, odwaga, kreatywność to właśnie cechy, które charakteryzują dobrych liderów. Tacy pracownicy są często pożądani przez pracodawców w różnych dziedzinach. Warto zatem pracować nad tą cechą i budować pewność siebie, nieodłącznie związana z asertywnością. 

Pomocne techniki asertywności 

Teoria to jedno, praktyka to zupełnie odmienna kwestia. Zalet asertywności jest wiele, jednak, żeby działa poprawnie, należy korzystać z niej w umiejętny i sprawdzony sposób. Technik asertywności jest kilka, dla każdego inna z jej form będzie bardziej skuteczna. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań znajduje się między innymi odmawianie z podaniem konkretnych argumentów, które pozwoli Ci nie tylko wyrazić swoją opinię, ale także pokazać proces myślowy czy czynniki, które stoją za taką decyzją.

W rozmowie warto również zaznaczać swoją niezależność, utrzymywać kontakt wzrokowy i kontrolować swoją komunikację niewerbalną. Podstawą jest także chłodna głowa, niereagowanie na personalne docinki, groźby czy nieuprzejme słowa. Warto także przygotować się na negocjacje, kluczem do sukcesu może być wypracowanie kompromisu zadowalającego obie strony. Ostatnia z technik opiera się na udzieleniu zgody warunkowej czy zgodzeniu się na prośbę, jednak pod konkretnym warunkiem, który musi zostać spełniony. 

Jak pracować nad asertywnością? 

Pierwszym krokiem do zwiększenia swojej asertywności jest zauważenie problemu. W pracy aspekt ten jest bardzo powszechny: ciągłe nadgodziny, nadmierne obowiązki wychodzące poza podpisaną umowę czy wykorzystywanie przez współpracowników. Jeśli pewne granice są notorycznie przekraczane, należy je zacząć zaznaczać z większą widocznością.

Poprawa poziomu swojej asertywności powinna opierać się na systematycznym wykonywaniu prostych ćwiczeń. Obejmują one naukę podstawowych technik odmowy, pracę nad wyrażaniem własnej opinii, konstruktywne krytykowanie oraz przyjmowanie negatywnych opinii. Wszystkie te elementy składają się na skuteczne odmawianie nie tylko w warunkach pracy, ale także poza nią. Asertywność przychodzi z czasem, jednak czasem warto samodzielnie popracować nad tą umiejętnością, zanim ktoś w miejscu pracy zacznie wykorzystywać naszą uprzejmość.

Zdj. główne: Amy Hirschi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest homeopatia?
/
Czym jest homeopatia?
Na czym polega leczenie homeopatyczne? Na jakich zasadach się opiera? Kto i kiedy stworzył teorię homeopatii? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Pomysł na zdrowe i szybkie przekąski w pracy
/
Pomysł na zdrowe i szybkie przekąski w pracy
Zdrowe i pożywne przekąski pozwolą Ci zachować wydajność i energię przez cały dzień w pracy. Co zabrać ze sobą do biura, by nabrać sił przed nowym zadaniem? Zobacz nasze pomysły na przekąski!
Popularne aplikacje zdrowotne, z których warto korzystać
/
Popularne aplikacje zdrowotne, z których warto korzystać
Zadbaj o swoje zdrowie z nowoczesnymi programami!