Artykuł sponsorowany
Przebywanie na świeżym powietrzu jest przyjemne i satysfakcjonujące, ale co ważniejsze, jest dobre dla mózgu, ciała i duszy. Oto kilka powodów, dla których powinieneś już teraz zacząć spędzać czas na świeżym powietrzu.
Dobrym pomysłem jest wybranie się na weekend pod namiotami, gdzie jedyne, na co będziesz wyeksponowany to natura. Warto wyposażyć się przy tym w podstawowe gadżety survivalowe, a jednym z nich jest zapalniczka. Dobrze jest postawić na dobrej jakości sprzęt. Odwiedź zatem sklep z zapalniczkami, by kupić np. zapalniczki zippo. Ponadto, by uniknąć niedziałającej zapalniczki, zaopatrz się w produkt, jakim jest benzyna do zapalniczek.
Masz ochotę na kolejną filiżankę kawy? Może powinieneś wykluczyć lub ograniczyć kofeinę i zamiast tego usiąść na zewnątrz, delektując się światłem słonecznym i wdychając świeże powietrze. Jedno z badań sugeruje, że spędzanie 20 minut na świeżym powietrzu daje mózgowi zastrzyk energii porównywalny z filiżanką kawy..
Ponadto ćwiczenie na zewnątrz wydaje się być znacznie prostsze. Może to być spowodowane naturą wokół nas. W jednym badaniu naukowcy kazali rowerzystom jechać rowerem przed materiałami wideo o kolorze szarym, zielonym i czerwonym. Rowerzyści, którzy ćwiczyli przed zielenią, zgłaszali, że odczuwają mniejszy wysiłek fizyczny i bardziej pozytywne nastroje – co oznacza, że trawa, drzewa i rośliny mogą dodać psychicznego energii podczas treningu.
W jednym badaniu pacjenci poddani zabiegom chirurgicznym, którzy byli narażeni na światło słoneczne o dużej intensywności, zgłaszali mniejszy stres i marginalnie mniej bólu, a zatem przyjmowali mniej leków przeciwbólowych.
Naukowcy uważają też, że wdychanie fitoncydów – substancji chemicznych wytwarzanych w powietrzu przez rośliny – zwiększa poziom białych krwinek, pomagając nam zwalczać infekcje i choroby.
Według uczonych powinieneś zatrzymać się na chwilę, będąc na zewnątrz i powąchać kwiaty. Prace naukowców pokazują, że naturalne zapachy, takie jak róże, świeżo skoszona trawa i sosna sprawiają, że czujesz się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.
Jeśli zmagasz się z blokadą w zakresie pisarstwa, malarstwa itp.- słowem brakuje Ci weny, wyjdź na zewnątrz. Psychologowie odkryli, że turyści zyskali o 50 procent wyższe wyniki w testach kreatywności po spędzeniu kilku dni w dziczy.
Zimą krótsze dni i niższy poziom światła mogą wywołać sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) – nawracający stan, który charakteryzuje się objawami niepokoju, wyczerpania i smutku. Lekarze twierdzą, że spędzanie czasu na zewnątrz może zmniejszyć nasilenie SAD – nawet jeśli na zewnątrz jest zimno, pochmurno itd.
Udowodniono, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu w naturalnej scenerii poprawia funkcje mózgu, takie jak koncentracja. Jedno badanie obejmowało grupę dzieci z ADHD i porównywało, jak dobrze sobie radzili po podzieleniu ich na dwie grupy. Jedna z grup spędzała większość czasu po szkole, a na terenach zielonych na świeżym powietrzu, a druga grupa spędzała większość swojego czasu, bawiąc się w pomieszczeniach. Grupa bawiąca się na zewnątrz wykazywała mniej objawów ADHD niż dzieci w drugiej grupie, nawet podczas wykonywania tych samych zadań.
Kontakt z naturą pomaga nam zlekceważyć presję społeczną, pozwalając nam zapamiętać i docenić ważniejsze rzeczy, takie jak relacje międzyludzkie, dzielenie się itp..
Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomaga nam przyswajać wapń, zapobiega osteoporozie i między innymi łagodzi stany zapalne. Chociaż witamina D jest obecna w niektórych produktach spożywczych, takich jak łosoś i mleko, ponad 90 procent naszej witaminy D uzyskujemy z przypadkowej ekspozycji na światło słoneczne.
Fot. S Migaj/Unsplash