Olejek do masażu – jaki wybrać?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy masaż oraz relaksująca kąpiel nie może obyć się bez naturalnego olejku. Jeśli chcesz samodzielnie wykonywać masaż lub planujesz masować swoją ukochaną osobę, to dzięki temu artykułowi poznasz rodzaje olejków oraz ich działanie na skórę i organizm.

Rodzaje olejków do masażu

Na rynku kosmetycznym można znaleźć wiele ciekawych propozycji olejków do masażu. Najczęściej stosuje się je w proporcji 3:1 z olejkiem eterycznym – jedna porcja olejku eterycznego i trzy części olejku bazowego. W ten sposób uzyskamy nie tylko pozytywny efekt dla skóry, ale i zmysłów.

Ważne jest dobranie olejku bazowego, za pomocą którego wszystkie ruchy masujące mogą być wykonywane w prostszy sposób. Przy wyborze olejku bazowego ważny jest jego skład. Powinien być możliwie jak najprostszy, dlatego dobrym wyborem są naturalne, zimnotłoczone oleje np. z pestek winogron lub słodkich migdałów. Dodatkowo mają bardzo naturalny i neutralny zapach, dzięki czemu dodany do nich olejek eteryczny będzie lepiej wyczuwalny.

Naturalne właściwości olejków bazowych działają zbawiennie na skórę, a także pozwolą na bardziej dogłębny masaż tkanek. Do skóry suchej oraz mocno odwodnionej i pozbawionej blasku sprawdzi się olejek sezamowy, oliwa z oliwek oraz olej jojoba. Ujędrniająco zadziała m.in. olej arganowy, który ma również działanie przeciwstarzeniowe.

Przed zastosowaniem danego olejku można wykonać krótki test alergiczny. To ważne, zwłaszcza jeśli wcześniej nie masowaliśmy skóry żadnym z tego typu produktów. Na niewielką część skóry nałóż olejek i poczekaj ok. 30 minut. Jeśli skóra nie zacznie się czerwienić, ani nie poczujesz pieczenia to znak, że wybrany produkt jest w pełni bezpieczny.

Fot. xreflex/Adobe Stock

Oleje naturalne:

  • tłoczone na zimno – są to tłuszcze roślinne, które pozyskiwane są metodami naturalnymi, nie są przetworzone lub przetwarza się je w bardzo niewielkim stopniu, mają wiele składników odżywczych, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • rafinowane – rafinacja jest procesem, który oczyszcza olejek i przeprowadzana jest w temperaturze dochodzącej nawet do 300 stopni Celsjusza, niestety ten proces zabija większość substancji odżywczych.

Olejki można podzielić również na czas ich wchłaniania (schnięcia):

  • oleje schnące, odpowiednie do skóry tłustej – mają w swoim składzie co najmniej 50% wielonasyconych kwasów tłuszczowych;
  • oleje półschnące – odpowiednie do skóry normalnej i suchej, w składzie znaleźć można od 20 do 49% wielonasyconych kwasów tłuszczowych, pozostawiają lekki film na cerze;
  • oleje nieschnące, idealne dla skóry suchej i dojrzałej, mają jedynie 19% wielonasyconych kwasów tłuszczowych.

Olejek do masażu ciała będzie miał nieco cięższą konsystencję niż ten stosowany do twarzy.

Olejek do masażu twarzy – który będzie idealny?

Olejki do masażu twarzy są nieco lżejsze od tych stosowanych na ciało i powinny być dobierane pod kątem wymagań naszej cery. Do cery skłonnej do podrażnień sprawdzi się olejek różany – jest lekki, szybko się wchłania, ma piękny kwiatowy zapach, a także zmniejsza zaczerwienienia. Jest znany ze swoich pielęgnacyjnych właściwości – pomaga w przypadku trądziku oraz skóry mocno wysuszonej i skłonnej do alergii.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem koniecznie sprawdź olejek pichtowy. Działa przeciwzapalanie, pomaga zwalczyć trądzik, zmniejsza niedoskonałości skóry, a także chroni ją przed powstawaniem nowych wykwitów skórnych. Należy stosować go w proporcji 1:1 z innym olejkiem bazowym. Co ciekawe można stosować go zarówno do kąpieli, masażu, jak i inhalacji.

Olejek do masażu i olejek eteryczny – połączenie idealne

Olejek do masażu bardzo „lubi się” z olejkami eterycznymi. Dzięki nim poczujesz relaks oraz odprężenie. Każdy z olejków ma inne działanie na nasze zmysły oraz skórę. Olejki energetyzujące to: olejek z szałwii, eukaliptusowy, miętowy, pomarańczowy, cytrynowy, bergamotkowy.

Szukając wyciszenia do olejku bazowego, dodaj olejek: lawendowy, rozmarynowy lub paczulowy.

Głęboki relaks osiągniesz, miksując olej bazowy z olejkiem ze słodkiej pomarańczy, rumianku, palmarosy lub drzewa sandałowego.

Właściwości naturalnych olejków do masażu:

Dla skóry pozbawionej nawilżenia idealny będzie olej z awokado. Ma witaminy: A, B, D, E, H, K oraz PP. Ma właściwości regeneracyjne, zawiera cenne kwasy tłuszczowe, a także utrzymuje odpowiedni poziom wody w skórze.

Olej ze słodkich migdałów przeznaczony jest głównie dla osób ze skórą dojrzałą, ponieważ przywraca jej jędrność oraz bardzo szybko się wchłania, dostarczając skórze witamin A, E, D i B, które działają przeciwstarzeniowo.

Latem nie zapominaj o oleju jojoba – to naturalny produkt roślinny, który nawilża skórę, a także chroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zdjęcie główne: Alan Caishan/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak rozwinąć biznes za pomocą social mediów?  – webinar
/
Jak rozwinąć biznes za pomocą social mediów? – webinar
Skorzystaj z darmowego spotkania i dowiedz się, jak wzmocnić swoją karierę!
Poznaj 7 pozytywnych nawyków szczęśliwych ludzi
/
Poznaj 7 pozytywnych nawyków szczęśliwych ludzi
Czy wiesz, że dobre nawyki kształtują dobre życie? Poznaj pozytywne nawyki szczęśliwych ludzi i wprowadź je do swojej codzienności!
Niedobór witaminy D3 a tycie – jak wpływa na nasze zdrowie?
/
Niedobór witaminy D3 a tycie – jak wpływa na nasze zdrowie?
Witamina D3, nazywana także witaminą słońca, to jeden z kluczowych składników naszego organizmu.