Nadciąga moda na ekologię oraz naturalną pielęgnację. Jeśli jeszcze nie poznałaś właściwości oleju z rokitnika, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Na pewno szybko przekonasz się do jego niezwykłych wartości!
Olej z rokitnika – właściwości
Olej z rokitnika pozwala szybko pozbyć się dolegliwości układu pokarmowego. Dodatkowo świetnie działa na skórę. Co ważne, można stosować go również wewnętrznie, jako uzupełnienie dla sosu do sałatek lub suplement diety – łyżeczkę oleju wymieszaj z wodą i pij przed każdym posiłkiem.
Olej z rokitnika:
- reguluje poziom cholesterolu we krwi,
- działa przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- przyspiesza regenerację skóry, zmniejszając zaczerwienienia i podrażnienia,
- ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalane dzięki wysokiej zawartości witamin A, B i C,
- wspomaga pracę serca i układu krwionośnego,
- wspiera pracę wątroby oraz jelit – spożywanie oleju z rokitnika znacznie poprawia wydzielanie się soków trawiennych i przyspiesza perystaltykę jelit,
- leczy zgagę i ból żołądka,
- wspomaga walkę z wolnymi rodnikami dzięki zawartości fitosteroli,
- zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6,
Olej z rokitnika na twarz
Olej z rokitnika może być z powodzeniem stosowany zamiast innych kosmetyków. Działa jak naturalny filtr słoneczny, który chroni skórę przed promieniowaniem UV. Dzięki zawartym w sobie kwasom tłuszczowym oraz flawonoidom działa przeciwstarzeniowo, oraz zwalcza wolne rodniki. Jest polecany w szczególności dla skóry dojrzałej oraz naczynkowej, skłonnej do zaczerwienień. Witamina C w oleju rokitnikowym sprawia, że naczynia krwionośne stają się bardziej wzmocnione i mniej skłonne do pękania.
Olej z rokitnika należy stosować na oczyszczoną skórę twarzy, szczególnie na dzień, jako ochronę przeciwsłoneczną. Szybko się wchłania i idealnie nawilża skórę, zostawiając wodę w środku. Można stosować go również na skórę całego ciała, szczególnie w miejscach suchych i podrażnionych.
Zmniejsza oparzenia, działa regenerująco na skórę oraz zmniejsza blizny i otarcia naskórka. Stymuluje komórki skóry do namnażania się, dlatego powinien być stosowany w przypadku ran i drobnych skaleczeń.
Kto nie powinien stosować oleju z rokitnika?
Olej z rokitnika jest preparatem w pełni naturalnym, jednak przed jego zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Może wchodzić w interakcję z lekami, które przyjmujemy na stałe.
Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby z kamicą żółciową oraz zapaleniem pęcherzyka żółciowego również powinny wstrzymać się przed stosowaniem oleju z rokitnika. Lekarze ostrzegają również, by nie przyjmować tego oleju w momencie, kiedy mamy problemy z trzustką bądź wątrobą. Jest on idealny w przypadku zatwardzeń, niedrożności i zapalenia jelit, jako znacznie zdrowsza i bezpieczniejsza alternatywa dla lewatywy.
Dla kogo olej z rokitnika?
Olej z rokitnika powinny przyjmować osoby:
- z wysokim cholesterolem,
- chorobą wieńcową,
- nawracającymi zaparciami,
- problemami z jelitami,
- osoby niedożywione,
- osoby dbające o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Gdzie kupić olej z rokitnika?
Można spotkać go w aptekach lub sklepach z żywnością ekologiczną. Jest również dostępny w wielu sklepach internetowych. Należy sprawdzić, czy na opakowaniu nie ma innych chemicznych dodatków oraz, czy faktycznie był wyprodukowany z owoców rokitnika. Powinien być sprzedawany ze specjalnym oznaczeniem żywność BIO oraz mieć krótki skład. Najlepiej po otwarciu jest go przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, by nie stracił swoich cennych właściwości. Warto kupić go w ciemnej, szklanej butelce.
Zdjęcie główne: silviarita/Pixabay