Wizyta u psychologa – czy jest się czego obawiać?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób obawia się wizyty u psychologa. Obawy jednak nie są uzasadnione. Podobnie jak psychiatra, psycholog ma pomóc Ci w zrozumieniu własnych emocji oraz obaw. Czego możesz spodziewać się po wizycie u psychologa?

Jak odbywa się wizyta u psychologa?

Wizyta u psychologa najczęściej zaczyna się od rozmowy na ogólne tematy związane z obawami czy codziennymi problemami. Psycholog ma za zadanie Cię poznać i Twoją historię. Przez pierwsze wizyty u psychologa na pewno będziesz więcej mówić, a specjalista wysłucha problemów, z jakimi przychodzisz. Ten etap jest najtrudniejszy, ponieważ musisz otworzyć się oraz zrozumieć swoje postrzeganie świata. Wiele osób nie chce dzielić się intymnymi szczegółami z życia. Dobry specjalista jest jednak całkowicie obiektywny w swoich osądach i próbuje zrozumieć każdego pacjenta indywidualnie. Nie jest celem ośmieszenie danej osoby, ale pomoc w znalezieniu własnej równowagi życiowej.

Przy kolejnych wizytach psycholog może dawać nam pierwsze wskazówki, jak poradzić sobie z problemem, niezależnie czy jest to trauma, czy też niskie poczucie własnej wartości. Dobrym sposobem leczenia zaburzeń albo lęku są również małe kroki oraz zadania, jakie pacjent ma wykonać samodzielnie. Pozwalają na oderwanie się od problemu i znalezienie siły w walce z przeciwnościami.

Na pewno psycholog będzie pytał, jakie zadania były dla nas najtrudniejsze oraz czy widzimy poprawę w relacjach z innymi lub z samym sobą. Notowanie wyników i ich obserwacja to bardzo ważna część całej terapii. W końcu metody działania muszą być weryfikowane, podobnie jak u innych specjalistów, którzy np. zalecają nam zmianę diety, czy przepisują leki. Tak samo psycholog, czyniąc obserwacje, zdobywa informacje, czy rady, jakich nam udzielił, dają pozytywne efekty. Oczywiście, by nasze leczenie miało sens, należy stosować się do rad psychologa i trzeba wprowadzać je w życie. Bez działania z Twojej strony lęki czy inne problematyczne kwestie same nie znikną.

Fot. Polina Zimmerman/Pexels

Czy należy bać się psychologa?

Obawa przed otworzeniem się i rozmową jest oczywiście zrozumiała, ale nie powinno się obawiać wizyty u psychologa. Dzięki niej można zidentyfikować problem oraz sprawić, że będzie on znacznie mniej drażliwy. Złamanie pewnego tabu, szczera rozmowa oraz możliwość bycia wysłuchanym sprawią, że na pewno znajdziesz w sobie siłę do działania. Psycholog może bardzo pomóc w trudnym momencie życia, zwłaszcza po utracie bliskiej osoby czy przy problemach zdrowotnych. Wsparcie i zrozumienie na pewno pozwolą patrzeć bardziej pozytywnie na otaczający świat.

Czy trzeba przygotować się do wizyty u psychologa?

Do pierwszej wizyty u psychologa można się przygotować, by dla obu stron rozmowa była łatwiejsza. Dobrze, jeśli spiszesz wszystkie swoje pytania oraz najważniejsze kwestie, jakie chcesz umówić ze specjalistą. Trzeba też sprawdzić, czym zajmuje się dany psycholog ze względu na specjalizacje. Jeden będzie odpowiedni do leczenia traum, drugi może pomóc w znalezieniu własnej drogi oraz ścieżki zawodowej. Znajdź specjalistę, który odpowiednio odpowie na Twoje oczekiwania względem terapii.

Bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie. Psycholog ma za zadanie pomóc nam, a nie oceniać, czy oczerniać. Obiektywna ocena sytuacji pomoże w znalezieniu dobrej drogi i wyleczenia się z natręctw, pozbycia się poczucia winy, czy niskiej samooceny. Psychoterapia trwa dość długo, ale daje dobre efekty, o ile chcesz współpracować i otworzyć się na rozmowę. W przyjaznej atmosferze zrozumienia i zaufania znacznie łatwiej jest pozbyć się obaw oraz znaleźć dogodne rozwiązanie problemu, z którym przychodzisz do specjalisty.

Niestety społeczeństwo nadal dość negatywnie podchodzi do takich specjalistów jak psycholog czy psychiatra. Poważne problemy psychiczne są ukrywane, co jeszcze bardziej pogłębia niechęć do świata i ludzi. Psycholog może być pierwszym krokiem w dbaniu o siebie i własną psychikę.

Fot. Alex Green/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Polacy last minute. Spotkanie online z Justyną Dżbik-Kluge
/
Polacy last minute. Spotkanie online z Justyną Dżbik-Kluge
Jacy jesteśmy na wakacjach? Trochę sekretów z wakacyjnego wypoczynku Polaków zdradzi popularna dziennikarka.
5 sposobów na odprężenie po ciężkim dniu
/
5 sposobów na odprężenie po ciężkim dniu
Zaplanuj swój czas na relaks i dowiedz się jak o siebie zadbać!
Jak zapewnić najwyższy komfort noclegu dla pracowników w podróży służbowej?
/
Jak zapewnić najwyższy komfort noclegu dla pracowników w podróży służbowej?
Odkryj praktyczne wskazówki dla pracowników podróżujących służbowo, które pomogą zapewnić wygodę i komfort noclegu. Sprawdź kluczowe czynniki, aby osiągnąć maksymalne zadowolenie z wyjazdów!