Skuteczne sposoby na lepsze zapamiętywanie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na naukę nigdy nie jest za późno, ale wraz z wiekiem i w zależności od rodzaju aktywności zapamiętywanie nowych informacji staje się coraz trudniejsze. Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz pomyślał: jak szybciej zapamiętać nowe informacje? Cóż, w rzeczywistości istnieje na to wiele różnych sposobów. Które z nich są dla Ciebie odpowiednie? Podpowiadamy.

Powtarzanie informacji – stary i sprawdzony sposób

Jednym z najlepszych sposobów na zapamiętywanie nowych informacji jest wielokrotne powtarzanie czegoś. Im częściej, tym lepiej. Podobno trzeba przeczytać dany materiał 16 razy, aby się go nauczyć. Zalecamy skorzystanie z tego schematu: powtórz wszystko to, czego się nauczyłeś jeszcze w tym samym dniu, w którym to przeczytałeś po raz pierwszy. Następnie powtórz materiał kolejnego dnia. Możesz to później zrobić za dwa lub trzy dni, a potem za tydzień. Nawet po tak prostej procedurze wynik powinien być zadowalający.

Kiedy musisz się nauczyć nie ciągłego tekstu, ale pojedynczych słów, zalecamy użycie notatnika, w którym zaczniesz pisać nowe słowa kilka razy dziennie. Jednocześnie działają wtedy dwa rodzaje pamięci: wizualna i motoryczna. Dla tych, którzy chcą nauczyć się języka obcego i na przykład lepiej zapamiętać chińskie znaki, ta metoda jest idealna.

Istnieją następujące rodzaje pamięci sensorycznej:

  • pamięć wzrokowa (wizualna);
  • pamięć motoryczna (kinestetyczna);
  • pamięć dźwiękowa (słuchowa);
  • pamięć smaku;
  • pamięć węchowa;
  • pamięć bólu;
  • pamięć ejdetyczna (postrzeganie przedmiotu w przypadku jego braku).

Dla każdej osoby ten lub inny mechanizm zapamiętywania może działać lepiej lub gorzej. Zatem najlepiej jest próbować różnych metod.

Fot. Artem Podrez/Pexels

Informacje dźwiękowe

Jeśli jesteś słuchowcem, zawsze mów głośno wszystko, czego się uczysz i co czytasz. Słuchaj audiobooków i podcastów. Zazwyczaj dobre podręczniki zawierają listę czytanych słów. W przypadku, gdy nie możesz znaleźć pożądanego nagrania, przeczytaj materiał na dyktafonie i posłuchaj własnego nagrania. Taka praktyka obejmuje również głośne powtarzanie. Czy uczysz się słówek w języku obcym? Pamiętaj, aby ważne słowa powtarzać kilkukrotnie. Najlepiej minimum 5 razy. Używaj nowych słów w rozmowie, buduj z nimi zdania.

Zapamiętywanie wizualne

Jeśli jesteś wzrokowcem, możesz zastosować takie techniki jak: wizualizacja, karty, zaznaczanie tekstu wielokolorowymi markerami, „fotografowanie oczami” itp. Czytając nowy tekst, wypróbuj techniki wizualizacji informacji. Wyobraź sobie wszystko to, o czym czytasz. Ułatwi Ci to zrozumienie nowego materiału.

Duża ilość informacji jest trudna do zapamiętania, jeśli jest to tekst ciągły. Najpierw zaznacz wyróżnienia innym kolorem, podkreśl zdania lub pogrub tekst, jeśli używasz komputera. Potem spróbuj przekształcić tekst w system: twórz listy, podpunkty, rysuj wykresy, twórz diagramy. Ustrukturyzowane wyświetlanie informacji pomoże Ci je lepiej zapamiętać.

Jeśli zastanawiasz się, jak łatwo jest zapamiętać obce słowa, spróbuj zapisać je na różnych kartach, a na ich odwrocie wpisz tłumaczenie lub wyjaśnienie każdego słowa. Podziel słowa na grupy i dla każdej grupy użyj określonego koloru papieru. 

Zapamiętywanie poprzez ruch

W przypadku kinestezji musisz pamiętać o smaku, dotyku i ruchu. Weź książkę i udaj się do parku, gdzie zapach trawy pomoże Ci zapamiętać informacje. Poruszaj się i jednocześnie powtarzaj to, o czym musisz pamiętać. Rysuj w powietrzu słowa i liczby, których się uczysz.

Pozwól działać swojej wyobraźni

Kiedy będziesz studiować nowe informacje, wymyśl związane z nimi skojarzenia. Ta metoda ma dwie zalety: proces uczenia się jest ciekawszy i naprawdę łatwiej zapamiętać nowe rzeczy. Kiedy natrafisz na nieznane, obce słowo, spróbuj skojarzyć je z czymś znajomym. Skojarzenie może być oczywiste lub nielogiczne, ale oryginalne, oparte na pozytywnych lub negatywnych emocjach, związane z Tobą lub inną osobą, nawet zmysłami! Wykorzystuj wszystko, co da efekt. Możesz nawet zbudować cały łańcuch nowych słów, które będą o sobie przypominać.

Jak szybko zapamiętywać nowe informacje?

Bazując na dostępności wielu metod zapamiętywania, rada jest jedna: wypróbuj różne techniki w zależności od Twojego wiodącego kanału percepcji informacji, dodaj do nich coś własnego, popraw je, połącz, a wtedy na pewno zdołasz skutecznie przyswoić każdą wiedzę.

Fot. DarkmoonArt_de/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną suszarkę do włosów i lampkę do manicure dla twojego salonu?
/
Jak wybrać idealną suszarkę do włosów i lampkę do manicure dla twojego salonu?
Poznaj najważniejsze kryteria wyboru suszarek do włosów i lamp do manicure dla salonu kosmetycznego. Dowiedz się, jakie rozwiązania techniczne i parametry są kluczowe.
Jak aktywny wypoczynek i poznawanie kultury wpływa na budowanie przyjaźni?
/
Jak aktywny wypoczynek i poznawanie kultury wpływa na budowanie przyjaźni?
Odkryj, jak podróżowanie i aktywny tryb życia mogą sprzyjać tworzeniu trwałych przyjaźni poprzez poznawanie różnych kultur.
Jak radzić sobie ze stresem w pandemii? Spotkanie online z psychoterapeutką Adrianą Klos
/
Jak radzić sobie ze stresem w pandemii? Spotkanie online z psychoterapeutką Adrianą Klos
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o zdrowie psychiczne swoje i najbliższych w czasie pandemii