Psychoterapia – poznaj jej rodzaje

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żyjemy w kraju, gdzie nawet 12 milionów osób może być dotknięte różnego rodzaju chorobami lub trudnościami natury psychicznej. Psychoterapia, czyli metoda leczenia polegająca na interakcji pomiędzy chorym a terapeutą, jest jednym ze sposobów radzenia sobie z wieloma przypadłościami. Warto poznać jej najważniejsze rodzaje.

Czym jest psychoterapia?

Bardzo duże znaczenie w leczeniu psychoterapią ma osoba psychoterapeuty – z założenia jest to osoba o postawie obiektywnej, wyważonej i wolnej od pochopnego oceniania. Celem współpracy pomiędzy nim a klientem jest identyfikacja i zmiana wzorców myślenia, które nie pozwalają na lepsze poczucie się. 

Komu psychoterapia może okazać się potrzebna?

Szereg osób, którym psychoterapeuci mogą zaoferować swoje usługi, jest coraz szerszy. Chodzi między innymi o klientów, którzy:

  • długotrwale odczuwają smutek i poczucie bezradności,
  • nie są w stanie poradzić sobie z problemami pomimo pomocy najbliższych,
  • mają obniżoną koncentrację i trudności ze skupieniem na obowiązkach,
  • nadmiernie zamartwiają się i przejawiają nieuprawniony pesymizm,
  • mają problemy z używkami (alkohol, narkotyki),
  • przejawiają agresję,
  • mają problemy z niską samooceną,
  • stają w obliczu traumatycznych przeżyć (rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, bycie ofiarą agresji fizycznej, molestowani),
  • mają myśli samobójcze,
  • problemy w relacjach z innymi ludźmi,
  • doświadczają wypalenia zawodowego,
  • chcą się doskonalić w kierunku lepszego radzenia sobie ze stresem i napotykanymi problemami.

Główne rodzaje psychoterapii

Psychoterapia indywidualna i grupowa 

Psychoterapia indywidualna przybiera najbardziej tradycyjną formę rozmowy klienta z psychoterapeutą. Może być skuteczna wówczas, gdy dotyczy konkretnego problemu lub niekorzystnych nawyków. Wskazaniem do podjęcia psychoterapii grupowej są zaś kłopoty w relacjach międzyludzkich. Naturalnym krokiem jest próba ich pozbycia się w kontrolowanej interakcji z innymi osobami, które borykają się z tymi samymi lub bardzo podobnymi zaburzeniami. Spotkania odbywają się pod rygorem tajemnicy lekarskiej. Chodzi o to, żeby uświadomić sobie pojawianie się problemów w kontaktach z innymi i przyjąć właściwe wzorce zachowań.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Psychoterapia krótkoterminowa i długoterminowa

W obu spośród wymienionych przypadków możliwa jest terapia krótkoterminowa lub długoterminowa:

  • Terapia krótkoterminowa: jej charakterystycznym elementem jest dążenie do wyeliminowania jednego problemu. Lekarz i pacjent podejmują pracę nad nim w ciągu kolejnych sesji. Ilość sesji potrzebnych do osiągnięcia celu bywa różna. Często stosuje się ją np. w sytuacji wystąpienia problemów lękowych, nerwicy natręctw, depresji.
  • Terapia długoterminowa – jest podejmowana w sytuacjach, gdy pacjent boryka się z przynajmniej kilkoma problemami, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Z reguły chodzi tutaj o problemy głęboko zakorzenione np. w dzieciństwie, trudno jest więc przewidzieć potrzebny czas na jej odbycie.

Podstawowe rodzaje psychoterapii ze względu na metody

Wśród głównych rodzajów psychoterapii z uwagi na przyjęte metody wymieniamy:

  • Psychoterapię poznawczo-behawioralną – zwaną też kognitywno-behawioralną; stosowana bywa przede wszystkim w obliczu depresji i zaburzeń lękowych. Polega na przekonaniu, że wzorce zachowań tworzone są przez myśli i emocje człowieka. Terapia staje się konieczna wtedy, gdy utrwalone przez nas zachowania stają się niewłaściwe i nieobiektywne.  
  • Psychoterapię Gestalt – polega przede wszystkim na poszukiwaniu głębszej świadomości emocji, ciała i otoczenia, co daje możliwość dostrzeżenia przyczyny problemów. Świadomość daje wolność w radzeniu sobie z nimi. 
  • Psychoterapię humanistyczną – chodzi w niej o to, żeby zacząć przeżywać to, co jest „tu i teraz’’, zrezygnować zaś z przesadnego zagłębiania się w przeszłości lub wybiegania w przyszłość.
  • Psychoterapię psychodynamiczną – zakłada, że istnieje nieświadome życie umysłowe mające wpływ na życie realne. Szczególnie duży nacisk kładzie na tworzenie przez człowieka relacji z innymi i sięga do dzieciństwa, bo zapoczątkowane wówczas wzorce mają wpływ na późniejsze życie. Należy to nieświadome życie rozpoznać, widzieć ograniczenia powodowane przez nie i nauczyć się sobie z nimi radzić. 

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować wyjątkowy tort dla dzieci? Porady i inspiracje
/
Jak przygotować wyjątkowy tort dla dzieci? Porady i inspiracje
Poniżej jest kilka porad, które pomogą wybrać idealny tort dla dzieci.
Jak wybrać idealną sukienkę na każdą okazję?
/
Jak wybrać idealną sukienkę na każdą okazję?
Odkryj tajniki dobrania idealnej sukienki na różne okazje. Dowiedz się, jakie fasony, kolory i materiały pasują do konkretnych wydarzeń.
Co przyda się do opieki nad leżącym chorym?
/
Co przyda się do opieki nad leżącym chorym?
Nie ma co ukrywać, że opieka nad leżącą osobą chorą jest niezwykle wymagającym zajęciem. Należy jednak podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapewnić opiekunowi, oraz osobie chorej jak najwięcej komfortu i udogodnień. Warto więc postawić na pewne rozwiązania, które mogą się okazać zbawienne.