Nieśmiałość – jak z nią walczyć?

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Nieśmiałość jest bolączką, która dotyka na co dzień wielu z nas, osiągając różny stopień natężenia w zależności od osób i sytuacji. Nieśmiałość jest zjawiskiem bardzo powszechnym i szkodliwym, toteż należy z nią walczyć.

Uczucie onieśmielenia nikomu nie jest obce. Kiedy jednak stale powraca, stając się źródłem dyskomfortu i cierpienia wewnętrznego, nie jest już zwykłym przejściowym uczuciem, lecz przypadłością, z którą musisz walczyć. Poznaj 12 skutecznych i niezawodnych technik, które Ci w tym pomogą.

Zajrzyj w głąb siebie

Uświadom sobie, że nikt na Ciebie nie patrzy. W istocie większość ludzi jest zbyt zajęta własną osobą, by dostrzegać Twoje domniemane wady i niezręczności. Zamiast postrzegać siebie tak, jakbyś to robił oczami innej osoby, zajrzyj w głąb siebie i zidentyfikuj swoje myśli i przekonania. Gdy zdasz sobie sprawę z tego, co Cię onieśmiela, spytaj siebie, dlaczego tak się dzieje. Samoświadomość jest pierwszym krokiem na drodze zmiany i poprawy jakości życia.

Znajdź swoje mocne strony

Każdy z nas ma jakieś zalety i odmienny sposób ekspresji. Ważne jest, abyś znał i w pełni akceptował swoje talenty, nawet jeśli odbiegają od normy. Znajdź jakąś rzecz, do której masz talent, i skoncentruj się na niej. Odkrycie w sobie tej siły dowartościuje Cię i rozbudzi naturalny szacunek do samego siebie, dzięki czemu łatwiej nawiążesz kontakt ze swoim wewnętrznym Ja. Jest to rozwiązanie na krótką metę, ale doda Ci pewności siebie, której potrzebujesz, żeby przełamać barierę strachu, na którą się ciągle natykasz.

Pokochaj siebie

Ucz się doceniać siebie i kochać osobę, którą jesteś. Ze wszystkimi jej zaletami (ależ tak, masz je!) i słabościami (tak, nawet z nimi!).

Zajmuj się tym, co sprawia Ci przyjemność, wyrażaj wdzięczność swemu ciału, daj sobie czas na to, by się poznać i znajdź chwilę, by pobyć ze sobą sam na sam.

Koncentruj się na innych

Zamiast skupiać się na własnym lęku lub niezręcznościach popełnionych w czasie przyjęcia czy spotkania, skieruj swoją uwagę na inne osoby i na to, co mają Ci do powiedzenia. Wykaż zainteresowanie innymi ludźmi, zachęć ich do rozmowy. Zadawaj im pytania i nawiązuj do tego, co powiedzieli.

Nie upodabniaj się do innych

Próby upodabniania się do innych są raczej wyczerpującym i mało zabawnym zajęciem. Zrozum, że masz prawo być samym sobą i różnić się od innych. Zaakceptuj zarówno to, że możesz nie być postrzegany jako towarzyska i rozchwytywana osoba, jak i to, że możesz nie chcieć za taką osobę uchodzić. Koniec końców popularność szczęścia nie przynosi. 

Zaakceptuj odrzucenie

Bądź świadom, że możesz spotkać się z odrzuceniem, i naucz się nie brać sobie tego zbyt mocno do serca. Pamiętaj, że nie tylko Tobie się to przytrafia. Każdy z nas spotkał się kiedyś z odrzuceniem. To element życia i składowa procesu uczenia się. Jeśli przygotujesz się mentalnie do takiej ewentualności, łatwiej Ci będzie przejść przez to doświadczenie.

Fot. Ilyuza Mingazova/Unsplash

Weź głęboki oddech

Czasem niepokój i strach działają całkowicie obezwładniająco, na przykład wtedy, gdy chcesz pokonać lęk i zaznaczyć bardziej swoją obecność. Żeby się uspokoić i zapanować nad nerwami, zastosuj tę prostą technikę: zrób powolny wdech i powolny wydech, uwalniając umysł od wszelkich myśli. Oddychaj głęboko z zamkniętymi oczami, skupiając się na tej czynności.

Uprawiaj sport

Niepokój można postrzegać jako zablokowaną energię, która domaga się uwolnienia. Wypuść tę energię, która Cię dusi, wykonując ćwiczenia fizyczne. Bieganie i energiczny spacer pomogą Ci skanalizować zablokowaną energię. Aktywność fizyczna pozwala wznieść się ponad stresującą sytuację i zmienia stan umysłu, sprawiając, że patrzysz na problem z nowej perspektywy.

Medytuj

Medytacja jest pomocna w wielu dziedzinach, nie tylko w walce z nieśmiałością: niweluje stres, rozjaśnia umysł, motywuje…

A zatem przyjmij wygodną pozycję. Możesz zwyczajnie usiąść, niekoniecznie po turecku, albo się położyć. Zacznij być świadomy wszystkich części ciała, począwszy od palców stóp, a skończywszy na czubku głowy. Za każdym razem, gdy skupiasz swoją uwagę na konkretnej części ciała, napnij połączone z nią mięśnie na 3–5 sekund, a następnie rozluźnij. Powtarzaj ćwiczenie, aż dojdziesz do czubka głowy.

Uprawiaj sport zespołowy

Regularne uprawianie sportu zespołowego, takiego jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy hokej, jest doskonałym ćwiczeniem. Sport sprzyja naszemu zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Sport zespołowy daje Ci też dodatkową korzyść: pozwala walczyć z nieśmiałością.

Po pierwszym spotkaniu i zakończonej integracji efekty nie są już oczywiście tak widoczne, jak na początku, gdy dołączasz do nowej grupy i musisz walczyć z onieśmieleniem: przywitać się, przedstawić, wykazać zainteresowanie pozostałymi członkami zespołu, odpowiedzieć na pytania… Niemniej gra zespołowa pozwoli Ci się rozwinąć towarzysko i wyjść z izolacji spowodowanej nadmierną nieśmiałością.

Zapisz się na zajęcia teatralne

Pomocne w przezwyciężaniu nieśmiałości są także zajęcia teatralne. Walczysz z lękiem przed ośmieszeniem, pracujesz nad swoją dykcją i postawą, spotykasz nowe osoby i występujesz przed nieznaną publicznością. Jedne zajęcia, a tyle korzyści!

To prawda, początki będą trudne, ale z upływem czasu nieśmiałość po prostu się rozpłynie.

Stawiaj czoła niewygodnym sytuacjom

Prędzej czy później trzeba będzie to zrobić. Im szybciej, tym lepiej. Bo im bardziej unikasz sytuacji, które generują Twoją nieśmiałość, tym bardziej ją umacniasz. Na chwilę odczuwasz ulgę, a na dłuższą metę sobie szkodzisz.

Zamiast uciekać, postaw się w niewygodnej sytuacji. Spraw, by stała się motorem Twojego rozwoju. Obserwuj swój stan psychiczny i zadaj sobie rzeczowe pytania: dlaczego tak się czuję? Czy zdarzyło się coś, co sprawia, że tak się czuję? Czy można inaczej wyjaśnić to, co się dzieje?

Podsumowując, żeby zwyciężyć nieśmiałość, musisz być gotów do tego, by się z nią zmierzyć. Za każdym razem, gdy stoisz w jej obliczu, to Ty decydujesz o tym, czy stawić jej czoła, czy struchleć i uciec. Pamiętaj jednak, że w miarę robienia uników, nieśmiałość będzie coraz bardziej paraliżować Twoje życie.

Fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prokrastynacja – czym jest i jak ją zwalczyć?
/
Prokrastynacja – czym jest i jak ją zwalczyć?
Cierpisz na prokrastynację? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego problemu, a także podpowiadamy skuteczne sposoby na jego rozwiązanie.
Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?
/
Kuchnia duńska – co warto o niej wiedzieć?
Najlepsza europejska kuchnia XXI wieku? Kuchnia duńska, jakiej nie znacie!
Księga wieczysta online – kiedy się przyda?
/
Księga wieczysta online – kiedy się przyda?
Księga wieczysta jest dokumentem rejestrującym prawa własności nieruchomości. Tradycyjnie była przechowywana w formie papierowej, jednak rozwój technologii spowodował pojawienie się księgi wieczystej online. Ta nowoczesna forma ma wiele zalet i może Ci się przydać w różnych sytuacjach.