Gap year – czy warto się na niego zdecydować?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu studentów podczas nauki zastanawia się nad gap year. To bardzo popularne zjawisko w Stanach Zjednoczonych, jednak coraz większa liczba studentów w Polsce również zastanawia się nad takim rozwiązaniem. Gap year to po prostu rok przerwy od nauki. Brzmi kusząco, jednak czy jest to dobre rozwiązanie?

Gap year, czyli roczne wakacje

Wiele osób uczących się i studiujących myśli o zrobieniu sobie przerwy od nauki. Najczęściej jest to gap year, czyli rok przerwy, podczas której można realizować wiele celów. Większość studentów po prostu traktuje ten rok jako przedłużenie wakacji, jednak wcale nie musi zakończyć się jedynie na imprezach oraz nadrabianiu filmowych zaległości. Gap year może okazać się dobrym doświadczeniem, ale również czasem, w którym poznamy nowych ludzi, czy też zdobędziemy ważne kompetencje.

Jak zaplanować gap year?

Ważne, aby wcześniej zastanowić się, na co przeznaczymy swój czas wolny od nauki. Studenci najczęściej nie do końca wiedzą czego oczekują po takich „wakacjach”.

Warto zadać sobie pytanie:

  • Czemu chcemy zrobić sobie rok przerwy od nauki?
  • Jakie mamy oczekiwania po takiej przerwie?
  • Czy takie wakacje mogą nam pomóc?
  • Czy możemy je w ogóle zrobić?

Na uczelniach istnieje możliwość wzięcia dziekanki lub zrobienia sobie przerwy pomiędzy licencjatem oraz magisterką. Warto zapytać dziekana, jakie mamy możliwości oraz jaki wniosek musimy złożyć, aby zrobić sobie roczną przerwę w studiach.

Czas na nowe doświadczenia

Można zapoznać się z historiami studentów, którzy również zrobili sobie wolne od nauki. Wielu z nich postawiło na pogłębianie swojej wiedzy i kompetencji. Żeby rok bez nauki nie był zmarnowany, dobrze jest zaplanować sobie ten czas, aby był dla nas owocny i pełen nowych doświadczeń.

  1. Sprawdźmy, jakie kompetencje będą nam konieczne do rozpoczęcia kariery na wybranym przez nas stanowisku pracy – gap year może być świetnym sposobem na rozpoczęcie kursu czy szkoły policealnej, która pozwoli nam na zdobycie cennej wiedzy.
  2. Znajdźmy staże i praktyki, które powiększą nasze CV – studenci, zwłaszcza po licencjacie bardzo rzadko mają ogromne CV, najczęściej doświadczenie zawodowe zdobywają poprzez staże oraz praktyki. Bardzo dobrym sposobem są wymiany zagraniczne Work&Travel. Takie projekty pozwalają nam na połączenie podróży oraz pracy. Zdobędziemy ważne kompetencje oraz cenne doświadczenie.
  3. Pomyślmy o naszych oczekiwaniach oraz marzeniach – może od zawsze chcieliśmy pracować za granicą lub zwiedzać świat, gap year będzie więc idealnym czasem na realizację takich marzeń, podróże mogą być później nieco trudniejsze, zwłaszcza jeśli załapiemy się na naszą pierwszą pracę lub będziemy chcieli założyć rodzinę. Gap year to często jedyna okazja do podróżowania i poznawania świata.
  4. Przeanalizujmy naszą sytuację finansową – studenci częściej żyją na garnuszku rodziców, niewielu z nich, zwłaszcza studentów dziennych ma stałą pracę, gap year może być świetny czasem na znalezienie sposobów na zarabianie, może być to np. pierwsza działalność gospodarcza – wielu studentów decyduje się na własny biznes, daje on możliwość pracy w dogodnych warunkach oraz łączenia jej ze studiami. 
TEDx Talks – Gap Year: A Path to Purposeful Education | Jay Gosselin

Ciemne strony gap year

Gap year może mieć jednak swoje ciemne strony. Przede wszystkim zła organizacja czasu oraz złe planowanie naszych działań może sprawić, że zmarnujemy rok bez studiów i w konsekwencji będziemy po prostu znacznie dłużej studiować. Możliwe również, że rok wolny od nauki ostatecznie zniechęci nas do dalszego kształcenia się. Ma to jednak jeden pozytyw – jeśli w ciągu roku wolnego od studiów faktycznie stwierdzimy, że dany kierunek studiów nie dał nam niczego pozytywnego, mamy jeszcze szansę na jego zmianę. 

Po gap year wielu studentów zmienia kierunek studiów bądź kończy magisterkę na nieco innym kierunku. Roczna przerwa daje nam nowe perspektywy, co warto wykorzystać. Niestety zmniejszona motywacja do powrotu na uczelnię może skończyć się tym, że w końcu nie będziemy chcieli kończyć naszej edukacji. Dodatkowo w trakcie gap year musimy się utrzymać, co może być trudne bez pomocy rodziców czy pieniędzy ze stypendium. By nie roztrwonić naszych oszczędności w trakcie gap year, warto pomyśleć nad płatnym stażem lub wolontariatem.

Fot. Sebastian Voortman/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie przeprowadzić rozwód z ustaleniami przedsądowymi – korzyści emocjonalne i finansowe
/
Jak skutecznie przeprowadzić rozwód z ustaleniami przedsądowymi – korzyści emocjonalne i finansowe
Poznaj korzyści z przeprowadzania rozwodów z ustaleniami przedsądowymi. Dowiedz się, jak proces ten może przynieść korzyści zarówno finansowe, jak i emocjonalne.
Jak wybrać odpowiednią laskę dla osoby niewidomej?
/
Jak wybrać odpowiednią laskę dla osoby niewidomej?
Laska dla osoby niewidomej jest niezwykle ważnym narzędziem, które pomaga w poruszaniu się w otoczeniu. Wybór odpowiedniej laski może mieć ogromny wpływ na jakość życia osoby niewidomej, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią laskę dla osoby niewidomej.
Magazyn w Lublinie – czy warto go wynająć?
/
Magazyn w Lublinie – czy warto go wynająć?
Magazyn stał się obecnie jednym z najważniejszych aspektów działalności wielu firm i przedsiębiorstw.